Почетком двадесетог вијека, владарске и научне главе Аустроугарске монархије, једне од најмоћнијих држава континенталне Европе, планирале су да на једној шумовитој планини на истоку своје тек анектиране провинције Босне изграде монденско одмаралиште којим би се такмичили са осталим Европским монархијама. Аустро-Угарска двојна монархија била је друга земља по површини у Европи (иза Царске Русије), но ипак сви налази њених научника су утврдили да би ваздух изнад Хан Пијеска највише одговарао за угодан боравак и лијечење старог и асматичног цара Фрања Јосифа. Планове за изградњу омео је Велики рат, а након распада царевине након рата Краљ Александар Ујединитељ, одлучио је да он направи себи љетњиковац, званично Ловачки дворац, у непрегледној шуми на Јавор планини. Градња је почела 1919. а цио комплекс је завршен 1924. године. Краљ и краљевићи су јако често боравили у њему а поред њих ту су често примани у посјету и високи свјетски званичници попут Ататурка, Ниманија, одржавани економски форуми под вођством Милана Стојадиновића и слично. Дворац је први пут изгорио 1943. након бомбардовања од стране њемачког авиона. Обновљен је 1946. (не баш аутентично) и назван Титов дворац. За разлику од Краља, нема доказа да је Маршал икада у њему боравио. Дворац (Титов) гори поново 2005.године и од тада на жалост пропада… Обнова је поново по првобитном изгледу уз сагласност Завода за заштиту културно историјског и природног насљеђа Републике Српске кренула 2023. године.
Једна од најстаријих и најбогатијих народних библиотека у Републици Српској. Основана према правилима одобреним од Мин. просвете, О. н. бр. 21530 од 11.5. 1923. године. ЈУ Народна библиотека „Бранко Чучак“, Хан Пијесак налази се у улици Александра Карађорђевића 2, смјештена је на 250 метара квадратних. Библиотека располаже са разноврсним књижним фондом од 33.094 инвентарисаних књига, из свих области људског знања и стваралаштва.
Смјештена је у такође репрезентативном објекту некадашњег Соколског Дома, који је свом народу Планине донирао његов Краљ Александар, тридесетих година прошлог вијека.
© 2023 Visit Javor